BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 26.06.2013 23:00:00| Okunma Sayısı: 2348

Basının değerli temsilcileri,

Dilan'ın yaşı henüz on dokuz idi,elleri bedeni,düşleri on dokuz yaşında Ve hep on dokuzunda kalacak...

Sevdiği değildi evlendiği,istediği hiç değil

Ülkenin unutulmuş bir köyünde,unutulmayacak hayalleri vardı

Evlenecekti,karar kılınmıştı.Gayrisi mühim değildi.

Kadındı,sofrada yeri öküzünden sonra gelen...

Bulunduğumuz coğrafyada henüz 19 yaşında olan Dilan Doğan, eşi tarafından defalarca bıçak darbesi alarak hunharca katledilmiştir.Soruşturma Doğubayazıt Başsavcılığı nezdinde devam etmekte olup gerek soruşturma ve gerekse tahkikat aşamalarında Ağrı Barosu mensupları olarak gereken hassasiyeti sonuna kadar göstereceğimizi belirtmek isteriz.

Her ne kadar töre cinayetlerini işleyenler namus,onur,şeref gibi toplumca kutsal kabul edilen değerlerin arkasına saklansalar da bu bir vahşet bir insanlık ayıbıdır

Yasal mevzuatta getirilen gelişmelere karşın, şiddetin engellenmesine yönelik uygulamada uzun ve kısa vadeli çalışmalar yapılmamakta.zihniyetin değişmesi için devletin bir programının olmadığını görmekteyiz. Kadınların çalışma yaşamına katılımı için kota getirilmesi, çocuk ve yaşlılar için kreş ve bakımevi gibi yerlerin sayısının artırılması konusunda ciddi hiçbir çalışma yapılmamaktadır.

Şiddet mağduru kadınların korunması ve rehabilite edilmesi için hayati olan sığınmaevlerinin sayısının nüfusla karşılaştırıldığında çok yetersiz olduğu görülmektedir.

Medyada namus, töre cinayetleri, koca-baba dayakları, işkence magazinleştirilerek verilmektedir. Şiddete uğrayan kadının ne yaptığı, ne söylediği ya da nasıl giyindiği sorgulanıyor. Fiziksel, sözel ve cinsel şiddete uğrayan kadınların bunu hakedip haketmediği tartışılıyor; kurbanlar suçlanıyor, suçlular "mağdur" ilan ediliyor. Şiddet, dinsel-geleneksel önyargılarla, cinsiyet ayrımcı politikalarla ve yasalar eliyle meşrulaştırılıyor.

. Eşitlik ve kadının insan haklan ve özgürlükleri mücadelesi veren,Ağrı Barosu Avukatları ve insan hakları savunucuları olarak biz; kadın hakları ve özgürlükleri ile ilgili kazammlarımızı geriye götürecek, hukuki, mantiki ve uygulanabilirliği olmayan tüm fikirlerin, düzenlemelerin ve önerilerin karşısında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.Vuku bulan olayı Ağrı Barosu avukatları olarak kınıyoruz ve tüm dilanları halaya davet ediyoruz.

Ağrı Barosu


 

18.01.2019
AV. MEHMET SALİH AYDIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.