LEYLA AYDEMİR İLE İLGİLİ AĞRI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MÜDAHİLLİK DİLEKÇEMİZ.

LEYLA AYDEMİR İLE İLGİLİ AĞRI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MÜDAHİLLİK DİLEKÇEMİZ.

 

 

AĞRI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SORUŞTURMA NO                     :  2018/    Sor.

MÜDAHALE TALEBİNDE

BULUNAN                                     : Ağrı Barosu Başkanlığı-Ağrı Adliyesi 

  Merkez/AĞRI 

MAKTUL                                        :  1) Leyla AYDEMİR

MÜŞTEKİ                                      :  1) Nihat AYDEMİR

                                                            2) Şükran AYDEMİR

SUÇ                                                : Kasten Adam Öldürme(TCK m.81 vd) Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma(TCK m.109)

KONU                                             : Soruşturmaya Müdahil Olma Talebimizden İbarettir.

 

AÇIKLAMALAR:

 

A-) Olayın Öncesi ve Olayın Sunumu:

Bilindiği üzere maktul Leyla AYDEMİR, Ramazan Bayramının 1. Günü, 15 Haziran 2018 Perşembe gününden itibaren kaybolmuştu. Bunun üzerine sosyal medyada, yerel basında ve ulusal basında çeşitli kampanyalar başlatılmış, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış,  tüm Türkiye’de adeta seferberlik ilan edilmişti.  Jandarma, AFAD, güvenlik korucuları, UMKE, STK’lar ve gönüllüler tarafından oluşturan ekipler, eğitimli köpekler ve drone eşliğinde aranan Leyla Aydemir'in cesedi, kaybolduktan 18 gün sonra 02.07.2018 Tarihinde kaybolduğu Bezirhane köyüne iki kilometre mesafede kent merkezine giden yolun yakınındaki akarsu kenarında ağaçların arasında bulunmuştu.

Minik Leyla AYDEMİR’in kaybolma tarihinden itibaren Ağrı Barosu olarak Bezirhane Köyünün ahalisiyle koordineli çalışarak, Aileden ve yerel yetkilerden çeşitli aralıklarda bilgi alarak, bu bilgileri sağlıklı bir şekilde STK’lara ve gerek yerel basın gerekse ulusal basın mensuplarına aktardık. Bu konuda tüm üyelerimiz sosyal medya hesaplarında, birebir ilişkilerinde,  irtibatlı oldukları nüfus alanları nezdinde minik Leyla AYDEMİR’in bulunmasına yönelik bir caba içine girmişlerdir.  

Nitekim bizim, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığının, Jandarma, AFAD, güvenlik korucuları, UMKE, STK’lar ve gönüllüler tarafından oluşturan ekiplerin ve tüm Türkiye’nin olayı sahiplenmesi sonucunda acı gerçek ortaya çıkarılmış bulunmaktadır. Minik Leyla AYDEMİR’in cansız bedenine ulaşıldığı 02.07.2018 Tarihinden beri tüm süreçlere otopsi dahil müdahil olduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonrada soruşturmanın takipçisi olacağımızı, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı belirterek Ağrı barosu olarak soruşturmaya avukatlık yasasının 76 maddesi uyarınca  müdahil olacağımızı beyan ederiz.

 

B-) Taleplerimiz;

 

            1- Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmaya katılma talebimiz kabul edilmesini talep ederiz.

            2- Olayın oluşum ve gelişimi, valilik açıklaması ve otopsi raporu bir bütün değerlendirildiğinde LEYLA AYDEMİR’ İN 15.06.2017 tarihinden (kaçırıldığı tarih) 02.07.2017 tarihine kadar (cesedin bulunduğu tarih) köyde bulunduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Bu tarih aralığında köyde bulunan tüm evler ve eklentilerine yönelik adli arama kararı verilmiş midir? Buna ilişkin ayrıntılı arama tutanakları dosya içinde mevcut mudur? Yoksa aldığımız harici bilgilere göre köyde adli başka problemler baş göstermesin diye sözde bir “hassasiyet” gösterilerek tüm evlerin aranması cihetine gidilmemiş midir? Burada bir ihmal varsa ihmali bulunan merciler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Böyle bir arama kararı verilmiş ise fazlaca yerleşim birimi bulunmayan köyde maktul LEYLA AYDEMİR neden bulunmamıştır. Tüm bu noktalarda kamuoyunun bilgilendirilmesini, varsa adli arama kayıtları ile birlikte arama tutanaklarının tarafımıza tebliği, son tahlilde avukatlık yasasında kaynaklı bilgi verilmesini talep ederiz.  

               3-Soruşturmanın selameti için alınan gizlilik kararına rağmen baromuzca yetkilendirilecek bir meslektaşımızın soruşturmanın şeffaf ve güvenilir yürütülmesi için aynı zamanda da  maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için dosyanın her aşamasında koordineli bilgilendirilmesini talep ederiz.

                 4- Soruşturmanın genişletilmesini, Minik Leyla AYDEMİR’in ailevi husumeti olan,   her şüphelinin soruşturmaya dahil edilmesini talep ederiz.

                 5-Yine 14.06.2018 Tarihinden 02.07.2018 Tarihine kadar köye giriş çıkışları olan bireylerin HTS (arama,aranma,mesaj) trafiğinin incelemeye alınmasını, özellikle 01.07.2018 Tarihinden 02.07.2018 tarihine kadar köye dışarıdan gelen bireylerin HTS (arama,aranma,mesaj) trafiğinin incelemeye alınmasını talep ederiz.

                 6- Köydeki yetişkin her bireyin bilgi alma şeklinde ifadesine başvurulmasını talep ederiz.

                 7-Tüm köy genelinde her evin adli arama kapsamında aranmasını, delilleri karartma ihtimaline binaen bunun ivedilikle yapılmasını talep ederiz.

                  8-  Minik Leyla AYDEMİR’in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır. Bu nedenle soruşturmanın bu yönüyle de genişletilerek 6. Bentte bahs ettiğimiz arama kapsamında göz önünde bulundurulmasını talep ederiz.

                  9- Minik Leyla AYDEMİR’in ölüm nedeninin açlık olması, 10 gün boyunca uğranılmayan evin olağan şüphe kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden Köyde 02.08.2018 tarihinden önce 8 ila 10 gün sürede evinde bulunmayan şahısların ifadelerine başvurulmasını talep ederiz. 05.07.2018                                                                                                     

                                                            Ağrı Barosu Başkanı

                                                                     Av. Ali ARTUK