“TAHİR ELÇİ’ Yİ UNUTMADIK”
Tarih: 29.11.2021| Okunma Sayısı: 652

Diyarbakır Baro Başkanı, avukat, insan hakları savunucusu Tahir ELÇİ katledilmesinin 6 yılına ilişkin Diyarbakır Barosunca yapılan anma programına Baro Başkanımız Avukat Mehmet Salih AYDIN, Baro Başkan Yardımcımız Avukat Ömer Fidan ve T.B.B. Delegemiz Avukat Ali ARTUK katılım sağladılar. Adliye önünde Tahir ELÇİ’nin katledildiği dört ayaklı minareye kadar yapılan yürüyüş ve akabinde gerçekleştirilen basın açıklaması ile mezarlık ziyaretine baromuz temsilen iştirak etmişlerdir.

Diyarbakır Baro Başkanı, avukat, insan hakları savunucusu Tahir ELÇİ 'nin katledilişinin üzerinden 6 yıl geçmiştir. Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına  ve tüm hukuk camiasına başsağlığı dileğimizi yineliyoruz.

 28 Kasım 2015'te Sur'un simgelerinden olan tarihi Dört Ayaklı Minarenin önünde, çatışmaların sona ermesi için basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Tahir ELÇİ’nin faillerinin tespitine ilişkin oldukça uzun bir süre geçmiştir.

Ömrünü faili meçhul cinayet davalarının cezasız kalmamasına ve toplumun kırılan güvenini yeniden tesisine adayan Tahir ELÇİ 'nin katledilişinin üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen  henüz bir ilerleme kaydedilmemiş olması, mahkeme tarafından sanıkların savunmalarının dahi alınmaması dosyada etkin bir yargılamanın yapılmadığını ortaya koymaktadır.

Tahir Elçi cinayetinin faillerinin bir an önce yargılanarak, bu cinayetin cezasız kalmaması için harekete geçilmesi hukuki ve tarihsel bir sorumluluktur. Biz bir kez daha tekrar etmek isteriz ki, Avukat Tahir ELÇİ'nin faili meçhul cinayetlerin kervanına katılmaması için bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.

 

25.05.2022
AV. MEHMET SALİH AYDIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.