HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ HABİP EKSİK’E YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ!
Tarih: 10.10.2022| Okunma Sayısı: 189

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde  HDP Iğdır milletvekili Habip EKSİK’in de olduğu yürüyüşe emniyet görevlileri tarafından sert bir şekilde müdahale edilmiştir. 

Müdahale esnasında Hdp Iğdır milletvekili Habip EKSİK darpedilmiş, insanlık dışı bir muameleye tabi tutulmuş ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır. Anayasa 17 gereğince  ''... Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz...'' hükmü ile insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamelenin yasaklandığı açıktır. 

Hukuk devleti ilkesi temel hak ve özgürlüklerin korunmasının ve hukuk güvenliğinin sağlanmasının teminatıdır. Her hukuki muamele ile karşılaşan kişinin adil yargılanma hakkının gerekleri de hukuk devleti içerisinde sağlanmalıdır. Hukukun amacı suçlu yaratmak değil adaleti sağlamaktır. Adalet, siyasi saik ve çıkarlara kurban edilemeyecek kadar kutsal bir olgudur. 

Bu nedenle HDP Iğdır Milletvekili Habip EKSİK’e uygulanan , insanlık dışı ve zalimane tutumu kabul etmiyor, sorumlular hakkında ivedi olarak adli ve idari soruşturma başlatılmasını gerektiğini  kamuoyuna saygıyla  duyuruyoruz

07.02.2023
AV. SERDAR GÜNAKIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.