KARAKOLDA ÖLÜ BULUNAN AHMET BUGRUR’ A İLİŞKİN AĞRI BAROSU İNSAN HAKLARI KOMİSYONU RAPORU
Tarih: 11.04.2023| Okunma Sayısı: 1356

AĞRI BAROSU İNSAN HAKLARI KOMİSYONU

AHMET BUGRUR İNTİHAR VAKASI GÖZLEM RAPORU

 

 

RAPORUN KONUSU

23.02.2023 günü saat 09.38 sıralarında Doğubayazıt Polis Merkezi Amirliğinde gözaltında bulunduğu esnada nezarethanede intihar eden Ahmet BUGRUR isimli şahsın intihar etmesi olayında herhangi bir kusur,ihmal ve insan hakları ihlali olup olmadığına dair baromuz insan hakları komisyonu tarafından yapılan gözlem ve tespitlere ilişkindir.

HEYETİN OLUŞUMU

Olayın duyulması üzerine 28.02.2023 tarihinde baromuz genel sekreteri Av. Ünal ÇELİK,insan hakları Komisyon koordinatörü yönetim kurulu üyesi Av. Yusuf DEMİRTAŞ,insan hakları komisyonu üyeleri Av. Büşra YILDIZHAN ve Av. Hicret ULUTAŞ ’tan müteşekkil heyet, olayla ilgili herhangi bir ihmal, kusur kast veyahut hak ihlali olup olmadığını gözlemlemek için Doğubayazıt ilçesine gitmişlerdir. Heyet olarak Doğubayazıt ilçesinde Emniyet Müdür yardımcısı ve intihar eden Ahmet BUGRUR isimli şahsın ailesiyle görüşme sağlanmış, gerekli gözlem ve tespitler not alınmıştır.

AİLE ZİYARETİ VE KURUMLA YAPILAN GÖRÜŞMEDE AKTARILAN HUSUSLAR

-Heyetimiz 28.02.2023 tarihinde Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve intihar eden Ahmet BUGRUR’ un ailesiyle görüşmüştür.

-Aile ile yapılan görüşmede aile bireyleri;

1-Ahmet BUGRUR’ un sağ kol dirseğinden başlayıp karın boşluğuna kadar uzanan morluğun mevcut olduğunu gördüklerini,

2-Ahmet BUGRUR’ un kıyafetlerinde çamur izlerinin mevcut olduğunu,hatta pantolonunda tekmelemeden kaynaklı ayakkabı izlerinin bulunduğu,

3-Ahmet BUGRUR’ un herhangi bir akli ya da fiziki sağlık probleminin olmadığını,

4-Ahmet BUGRUR’ un intihar etmesi olayında emniyetin ihmalinin olduğunu ifade eden aile,  hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını beyan etmişlerdir.

-Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı;

1-Nezarethanede bulunan ranzaların vidalı halde olduğunu,

2-Nezarethanelerde yakın zamanda teftiş yapıldığını,

3-Emniyet binasının her tarafında kameraların mevcut olduğunu,

4-Olayla ilgili ilk günden itibaren müfettiş talep edildiğini beyan ederek soruşturma devam ettiği için ayrıntılı bilgi vermeyeceğini ifade etmiştir.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA DOSYASINDA EDİNİLEN BİLGİLER

1-Olayla ilgili soruşturma Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam etmektedir.

2-Olayla ilgili olarak baromuz tarafından müdahillik talebinde bulunulmuş ve herhangi bir hak ihlali olup olmadığı noktasında tespit yapılabilmesi amacıyla olaya ilişkin fezleke örneği istenilmesine rağmen savcılıkça bu talebimiz reddedilmiştir. Bu durum üzerine Maktulün ailesinden  de muvafakat alınarak dosyanın bir nüshası vekillerinden temin edilmiştir.

3-Olayla ilgili soruşturma dosyasında intihar eden Ahmet BUGRUR isimli şahsın aile bireylerinin ifadesinin alınmış olduğu ve ifadesi alınan aile bireylerinin bu işin sorumlularından şikayetçi ve davacı olduğu görülmüştür.

4-Olay tarihinde görevli memurlarının da ifadesi alınmış olup, memurlar özetle olayın ne şekilde gerçekleştiğini ifade etmiş ve güvenlik kameralarıyla alakalı olarak da; “Nezarethaneye ait kameralarımız çalışmaktaydı. Nezarethane ve nezarethane katındaki koridorlarda kamera adedine oranla grup amirliğinde bulunan kamera gösterim ekranının küçük ve yetersiz olması sebebiyle mevcut görüntülerin ekrana sığması amacıyla küçük ebatlarda görünmektedir.Bu sebeple bahse konu kameralarda gerçekleşen herhangi bir olay görüntünün küçük olması ve iş yoğunluğu sebebiyle anında fark edilememektedir.” Şeklinde beyanda bulunmuşlardır.

5-Olayla ilgili olarak ifadesi alınan S.K isimli şahıs beyanında özetle; olay gün ve saatinde 3 no’lu nezarethanede kaldığını,uykusunun çok hafif olduğunu,nezarethane kapıları demirden olduğu için en ufak sallantıda ya da kapılara kapatmada takır takır ses yaptığını ancak o gün herhangi bir ses duymadığını ifade etmiştir.

OLAYLA İLGİLİ HEYETİMİZİN GÖZLEM VE TESPİTLERİ

  • 1-Ahmet BUGRUR tartıştığı bir imamın kendisini şikayet etmesi üzerine İlçe Emniyet müdürlüğünde gözaltına alındığı tespit edilmiştir. Ancak soruşturma dosyasının incelenmesinde imam olarak tabir edilen şahsın ifadesi bulunmadığından ve öncesine dair bir veri bulunmadığından Maktulün ne şekilde gözaltına alındığı ve gözaltına alınmasını gerektirir haklı / hukuki bir durumun olup olmadığının tespiti tarafımızca yapılamamıştır. İşbu nedenle olay öncesine dair elimizde veri bulunmadığından şahsın intihar etmesinin sebebine dair tarafımızca bir tespit yapılamamıştır.
  •  

2-Heyetimiz tarafından olayın gerçekleştiği nezarethane de incelenmiş olup kamera izleme odası ile nezarethane arasının yürüyüş mesafesiyle yaklaşık 30 saniye sürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca 3 ve 4 numaralı nezarethanelerin yan yana olduğu ve en ufak sesin bile duyulabileceği gözlemlenmiştir.

 3- Olayla ilgili 10 dakikalık kamera görüntüsü izlenmiş ve görüntü inceleme tutanağı incelenmiş olup, intihar eden Ahmet BUGRUR’ un 10 dakika boyunca intihar etmek için uğraştığı,suntaları beton bloktan ayırmak için zorladığı,birkaç defa demir parmaklıklara tırmandığı,suntaların elinden yere düştüğü,her ne kadar kamera tarafından ses kaydı alınamamış olması sebebiyle görüntüler sessiz kayda alınmışsa da ağız hareketlerinden bağırdığı,sesler çıkardığı görülmüştür.Ayrıca kamera izleme tutanağına göre şahıs 09.20.20’de hareketsiz kalmasından sonra polis memurlarının 09.38.35’de nezarethaneye geldikleri tespit edilmiştir.

 4-Heyetimiz tarafından kamera izleme odasında inceleme yapılmış olup kamera izleme ekranının sonradan değiştirilip büyük ekran üzerinden izlendiği, olaydan önce ve olay günü kamera sayısınca bölünmüş küçük bir ekrandan kameraların izlendiği belirtilmiştir. Ayrıca olay tarih ve saatinde kamera izleme odasında kolluk görevlisi olup olmadığı hakkında bilgi alınmamıştır.Bu anlamda Ahmet BUGRUR isimli şahsın intihar ettiği işbu olayda kolluk görevlilerinin yeteri ölçekte teknik araç gereç ve görüntüleme sistemlerine sahip olmadığı tespit edilmiştir.

5-Tüm dosya kapsamı,yapılan gözlemler,aile bireyleriyle yapılan görüşmeler ile kamera görüntüleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde;

-Olayın 4 numaralı nezarethanede meydana gelmesi ve aynı gün ve saatte 3 numaralı nezarethanede bulunan S.K isimli şahsın beyanları ve kamera görüntülerinde şahsın 10 dakika boyunca intihar etmek için uğraştığı,suntaları beton bloktan ayırmak için zorladığı,birkaç defa demir parmaklıklara tırmandığı,suntaların elinden yere düştüğü,her ne kadar kamera tarafından ses kaydı alınamamış olması sebebiyle görüntüler sessiz kayda alınmışsa da ağız hareketlerinden bağırdığı,sesler çıkardığı tespitleri karşısında yan tarafta bulunan S.K isimli şahsın ve yakın mesafede bulunan polis odalarından seslerin duyulmamasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca Maktulün ailesi tarafından intihar edene işkence yapıldığı iddiası karşısında savcılığın kolluk görevlileri hakkında etkin bir soruşturma başlatması, iddianın doğru olması durumunda faillerinin tespit edilerek cezalandırılması gerekmektedir.

-İfadesi alınan polis memurlarının beyanlarından da sabit olduğu üzere olay günü nezarethane kameralarının küçük bir bilgisayar ekranından izlenmesi sebebiyle fark edilememesi ve olaydan sonra daha büyük bir ekran ile izleme yapılması ve görüntü inceleme tutanağına göre şahsın 09.20.20 de hareketsiz kalmış olduğu, polis memurlarının 09.38.35’de nezarethaneye geldikleri hususları karşısında kurumun gözlem ve önleme yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilmiştir.Bu anlamda devletin negatif yükümlülüklerini ihmal edip etmediğine ilişkin bir veri elde edilememiş ancak devletin kişinin yaşam hakkını koruma kapsamında intihar olayını engelleme imkanına sahip iken intihar olayını engelleyememiş olması pozitif yükümlülüğünü ihmal ettiği sonucuna ulaşılmıştır.

RAPOR SONUCU

Ağrı Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak 23.02.2023 günü saat 09.38 sıralarında Doğubayazıt Polis Merkezi Amirliğinde gözaltında bulunduğu esnada nezarethanede intihar eden Ahmet BUGRUR isimli şahsın intihar etmesi olayında Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğünün eylem ve söylemleri ile kişiyi intihara sevk edip etmediği noktasında bir tespit yapılamadığından yaşam hakkının korunmasında devletin negatif yükümlülüğünü ihlal edip etmediğine ilişkin bir tespit yapılamamıştır. Öte yandan yukarıda ayrıntılı olarak belirtildiği üzere yine Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğünün,kişinin yaşamına son verme şeklindeki eylemini engelleme  imkanına sahip iken ihmal gösterip bu olayı engelleyemediğinden kişinin yaşam hakkını koruma kapsamında devletin  pozitif yükümlülüklerini ihlal ettiği anlaşılmış ve tespit ettiğimiz ihmal ve kusurlar raporumuzda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Rapora konu olaya ilişkin hukuki sürecin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.01.04.2023

 

AĞRI BAROSU İNSAN HAKLARI KOMİSYONU

14.06.2024
AV. SERDAR GÜNAKIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.